Наша гаряча лінія ― (044)537-55-05
Або залишіть звернення..

Поштові конверти, листівки та марки

Метро завжди було у нас одним з символів свого часу, тому мотиви, пов'язані з ним, знаходили своє втілення у предметах, які оточували нас повсякденно. Наприклад, у тих, що пов'язані з поштою.

У день відкриття Київського метрополітену, 6 листопада 1960 року на Головпоштамті, що нині на Майдані Незалежності, а тоді – на Площі Калініна, можна було зробити спецпогашення поштових конвертів та марок. Штамп опуклої форми містив зображення поїзда у обрамленні літери М із засічками. Коли після тривалих пошуків нам вдалося знайти декілька таких конвертів, ми не чекали на відкриття. Адже все було цікавіше.

Спецпогашення. Київський метрополітен.

 

Конверт, що на фото справа, унікальний. Він виданий київським товариством колекціонерів тиражом всього 800 екземплярів і був погашений 6 листопада, тож інший такий знайти практично неможливо. На ньому напис – "6-ХI-1960. Відкриття Київського метрополітену.", та малюнок з вестибюлем станції "Університет". Марка – стандартна, із серії "Столиці республік Союзу РСР"(серія 1958 року). А ось конверт зліва, хоч і є одним із звичайних (він виданий у лютому 1960), погашений двома штампами з датою 7-го листопада.

Проте, як ми дізналися пізніше, насправді ці штампи були проставлені у серпні 1960 г. – вони були сигнальними відбитками, конверти з якими пізніше були розіслані працівникам Головного поштового управління СРСР та різним керівникам Міністерства зв'язку СРСР. Чому на сигнальних штемпелях проставлена дата "7 листопада", точно не зрозуміло, бо така дата не могла стояти випадково, тому, імовірно, це була планована дата відкриття метрополітену. Конвертів із цією датою у світі існує не більше ~30 штук. Інший варіант, який нам також пощастило знайти, зображено на другому фото нижче.

Не дивуйтеся урядовому конверту на фоні. У ньому ці два були знайдені.

Для пересічної людини ж більш доступними були і залишаються серійні художні поштові конверти – не марковані, або з оригінальною маркою(т.з. ХМК ОМ), які містять тематичне зображення. Конвертів останнього типу по темі радянських метрополітенів у цілому за весь час було випущено біля 30 видів1, і київська тема була охоплена приблизно так:

 

1962 рік, травень:

 

Ст. Дніпро. Художній конверт з оригінальною маркою. Травень 1962. Станція "Дніпро". Художній конверт з оригінальною маркою вартістю 4 копійки. Травень 1962. Папір біло-синього кольору із водяними знаками "8". Існував також різновид із водяним знаком "СК".
Ст. Хрещатик. Художній конверт з оригінальною маркою. Травень 1962. Станція "Хрещатик". Художній конверт з оригінальною маркою вартістю 4 копійки. Травень 1962. Папір біло-синього кольору із водяними знаками "8". Існував також різновид із водяним знаком "СК". Зверніть увагу, що на зображенні відсутня неонова назва "ресторан "Метро".
Ст. Університет. Художній конверт з оригінальною маркою. Травень 1962. Станція "Університет". Художній конверт з оригінальною маркою вартістю 4 копійки. Травень 1962. Папір біло-синього кольору із водяними знаками "8". Існував також різновид із водяним знаком "СК".
Ст. Арсенальна. Художній конверт з оригінальною маркою. Травень 1962. Станція "Арсенальна". Художній конверт з оригінальною маркою вартістю 4 копійки. Травень 1962. Папір біло-синього кольору із водяними знаками "8". Існував також різновид із водяним знаком "СК".
Ст. Арсенальна. ХМК з ОМ(травень 1962). Різновид з поверхневим друком. Конверт ідентичний до попереднього, але з поверхневим друком, виконаним київським товариством колекціонерів до 45-річчя повстання робітників на заводі "Арсенал".
Станція "Вокзальна". Художній конверт з оригінальною маркою вартістю 4 копійки. Травень 1962. Папір біло-синього кольору із водяними знаками "8". Існував також різновид із водяним знаком "СК".

Шукаємо зображення - можливо, цей конверт є у вас?

 

1966 рік:

 

Ст. "Завод "Більшовик". ПК з ОМ. Станція метро "Завод Більшовик". Художній конверт з оригінальною маркою вартістю 4 копійки. Папір білого кольору без водяних знаків. Існував також різновид із водяним знаком "8".

1969 рік, червень:

  • Станція метро "Хрещатик".

1973 рік, вересень:

  • Станція метро "Хрещатик", Авіа.

Конверт мав вартість 6 копійок. Крім того, 18 липня 1978 року був випущений конверт до засідання Комітету метрополітенів Міжнародного союзу громадського транспорту, а також картка з оригінальною маркою, оформлені художником М. Колесниковим. Для цього конверту, зображеного на третьому фото нижче, робилося спецпогашення на головпоштамті у Москві.

П'ятьма роками раніше, у 1973 році, пошта СРСР випустила конверт до 100-річчя Ленінградського вагонобудівного заводу ім. Єгорова (художник – Ю. Арцименев) – метровагони цього заводу складають значну частину рухомого складу Київського метрополітену.

Пробний штамп для СП до відкриття Київського метроНемаркований конверт. ст. Університет і Завод "Більшовик"Конверт із СГ до засідання МСГТ, 1978 рік.Конверт із СГ до 100-річчя заводу ім. Єгорова.
Тематичні листівки із кольоровими фотографіями зустрічалися як окремими тиражами, так і у складі наборів, головним чином у період 1963-1980 рр. Деякі з них представлені нижче, і цінність їх у тому, що на них зазвичай зображені моменти з повсякденного життя. Тому придивишись, можна помітити, як сильно змінився вигляд станцій, навіть, черед 10-15 років.

Листівка, 1964р. Ст. Університет, фото Б.Градова.Листівка. ст. Завод "Більшовик".Листівка. ст. Хрещатик. 1967.Ст. Університет. 1967.Листівка. ст. Хрещатик, 1969 рік, вид-во "Радянська Україна"Листівка. ст. Університет. 1969.Листівка. ст. Хрещатик та Університет, 1967 рік, вид-во "Радянська Україна"Листівка. Міст метро, 1967 рік. Вид-во "Радянська Україна"
Метро знайшло своє відображення і у знаках поштової оплати, хоча після війни увага до цієї теми спадає. Певно, найбільш відомим прикладом є квартблок, що з'явився у продажу у 1965 році – тут московські станції "Жовтнева"-радіальна, "Ленінський проспект" (обидві на Калузько-Ризькій лінії), ленінградська "Московські ворота" (Кіровсько-Виборзька лінія) та наша "Завод Більшовик" (нині – "Шулявська"). Виглядають ці марки так:

Станції метро. Квартблок. 1965 рік.

Пізніше метро з'явилося у картмаксимумі до Олімпіади – тут на марці зображені скульптури станції "Дніпро" на метромосту. Міст метро, але вже у іншому ракурсі, є на марці з квартблоку "Мости Києва", що його випустила Пошта України у 2000 році. У 1982 році Пошта СРСР видала ювілейну марку до 1500-річчя Києва. На ній бронзовим друком були зображені основні об'єкти-символи Києва, і на ній вестибюль станції на першому плані.

Блок марок до Олімпіади, 1980 рікМарка до 1500-річчя Києва. 1982 рік.Квартблок марок "Мости Києва", 2000рік
Якщо ви маєте матеріали, яких тут немає (або навіть їх зображення), і ви хотіли б додати їх сюди – будь-ласка, наша пошта чекає на ваші листи. Також ми будемо вдячні за будь-яку іншу інформацію, яка доповнить пояснення до існуючих експонатів.

 

Примітки

  1. Число вказано у відповідності до каталогу "Художні марковані конверти" під редакцією Лапкіна, який вважається найповнішим з усіх. Проте, відмітимо, що місцеві випуски немаркованих художніх конвертів не каталогізувалися – тому, скільки існувало їх, точно невідомо.
  2. На конверті вказана саме така назва – для 30-60-х років характерне розмовне використання назв станцій у відповідності із їх розміщенням.

e-Квиток

Дія. Цифрова освіта

Електроні закупівлі КП «Київський метрополітен»